• Css Template Preview
  • Css Template Preview
  • Css Template Preview
  • Css Template Preview
  • Css Template Preview
  ناگفته هایی از آیت الله کشمیری
جستجو

1- .زیارت استاد به مشهد مقدس

نامه ای را مرحوم عارف بالله سید هاشم حداد برای آیه الله سید محمدحسین طهرانی می نویسد و چنین می نگارد: 

«ثمّ یتوجّه الیکم السّید الجلیل العلامه السید عبدالکریم حفظه الله، الامل ان تتوجهوا الیه فأنّه اهل لذلک.» (مطلع انوار 2/144) «به سوی شما (ایران) می آید سید جلیل علامه سید عبدالکریم که خداوند ایشان را حفظ کند امید است به او توجه کنید که او اهلیت برای توجه کردن به او دارد.»

نامه دیگری که به خط آقای حدّاد نیست برای آقا سید محمد حسین تهرانی نوشته شده که متن آن به این صورت است:  «چون حضرت آقای جلیل القدر و سیّد رأس الفخر آقای آسید عبدالکریم کشمیری به مشورت آقای حدّاد عازم و متوجّه ارض اقدس (رضوی) می باشند و چون ایشان با حضرت آقای حدّاد مأنوس بوده اند ... به دستور ایشان (حدّاد) نامه نوشته شد.» (مطلع انوار 2/141)


2-   24000 حیّ قیّوم

یکی از تلامذه نقل کردند: جلسه اول که در قبرستان نو خدمت استاد رسیدم عرض کردم چه ذکری بگویم؟ فرمودند:" یاحیّ یاقیّوم" ، پرسیدم: چند تا بگویم؟ فرمودند: نصف من بگو 12000، پس معلوم شد که ایشان 24000 یاحیّ یاقیّوم می گویند.

 

3.رعایت ادب

 آقای کشمیری فرمودند: در صحن امیرالمؤمنین (ع) در رواق حیاط نشسته بودم، یک پاکت سیگار جلوی من بود. عربی گفت: یکی از سیگارها را بردارم، با دست اشاره کردم بردار، بعد از اینکه برداشت پو ل قابل توجهی جای سیگار گذاشت و رفت. استاد فرمودند: فهمیدم که او می خواسته پولها را به من بدهد ولی با رعایت ادب دادند، سیگار گرفت و مبلغ زیادی آنجا گذاشت.

 

4.مقدمات دیدن امام زمان (ع)

یکی از علمای اخلاق ایران برای استاد نقل کردند: در مشهد در قسمت بالا سر حضرت مشغول زیارت جامعه بودم شخصی آمد و حرفهای خیلی خوبی می زد و سنخیّت داشت سپس رفت، آمدم در رواق سیّدی دیدم که عمامه عجیب و قیافه خاصی داشت و به من نگاه می کرد (احتمالاً مکاشفه بوده) به ذهنم آمد که این حضرت بقیه الله نیست نگاه کردم و دیدم خبری نیست. استاد فرمود: رؤیت امام زمان یک مقدماتی می خواهد و همینطوری امکان پذیر نیست. اولی حضرت خضر (یا یکی از اولیاء) بوده است.

 

5.پنیر کوپنی آوردند

 اوایل انقلاب بعضی خوراکی ها مانند پنیر، روغن، قند، برنج و مانند اینها کوپنی شده بود و استاد هیچ اطلاعی از این نوع مسائل نداشتند و اصلاً اهل خرید نبودند تا آگاهی از کوپن داشته باشند. یک نفر از اهل دانش روزی منزل استاد آمد به عنوان زیارت و اینکه از استاد استفاده ببرد. ایشان ساکت بود و آن اهل دانش گفت: پنیر کوپنی فلان دکان آوردند و برنج کوپنی در فلان خیابان و دکان بقالّی آوردند. استاد که هیچ از مسائل کوپنی اطلاعی نداشتند در سکوت بودند مقداری که آن شخص نشست رو به استاد کرد و گفت: آقا استفاده کردیم و بعد از منزل خارج شد.

 

6.فرزندان استاد
 1- سید محمود 2- اشرف السادات 3- بهجت السادات 4- اقدس السادات 5- زهراء السادات 6- سید علی 7- سید حسن
 
 
7.نتیجه نارضایتی

 شبی با یک نفر از تلامذه در تهران، منزل یکی از ارادتمندان استاد بودیم. میزبان از زیارت خانه خدا برگشته بود و مهمانی چند هم داشت اما استاد حالِ شلوغی را نداشت و فرمود: جای خلوتی برویم. میزبان در حیاط منزل فرشی انداخت و از ایشان پذیرایی مختصری شد. قبل از شام خوردن بود که صحبت از اهل دانشی که نسبت نزدیک با استاد داشت شد. فرمودند: ایشان مرا خیلی اذیت کردند و از آن شخص ناراضی بودند.                                                                                                                  13 سال پس از فوت استادبه نقل صحیح از اقوام آن اهل دانش ،شنیدم با داشتن داماد و عروس و نوه ، همسر دیگری گرفت و زوجه اش قریب 6- 5 سال از او جدا زندگی می کند و یکی از دامادهای این شخص هم دخترش را طلاق داد. این است نتیجه نارضایتی اولیاء از افراد.

 

8.این بزرگ می شود

یکی از صبیه های استاد فرمود: من 8 ساله بودم دیدم نوری در صورتم آمد به علی ملّا گفتم: ملّا خدا را دیدم. گفت: یعنی چه؟ گفتم: قسم می خورم که خدا را دیدم. نوری در صورتم آمد. علی ملّا مرا پیش پدرم برد. پدرم گفت: این حرفی که می زند درست می گوید. این بزرگ می شود هرچه می بیند و می گوید و خواب ببیند درست می شود. ولی استاد مرا از گفتن و گرفتن استخاره نهی کرد.  و الان ایشان بعد از وفات استاد به استخاره گرفتن شهرت دارد و محل مراجعه دیگران شده است و یکی از استخاره های ایشان سه تا سه تا می گیرد که فرمود: این را استاد در قرآنی در عراق برایم نوشته بود.

 

9.از ازدواج ناراضی بود

از یکی از محارم استاد درباره ازدواج ایشان که بعدها به طلاق انجامید سؤال شد آیا استاد از اول راضی بودند؟ فرمود: پانزده ساله بودم که عمویم بچه نداشت و به پدرم فشار آوردند که من بچه ندارم و همسرم خواهرزاده ای دارد با این دختر ازدواج کند و پدرم قبول نمی کرد و مادرم هم تا آخر قبول نکرد. عمویم بسیار اصرار کرد که من از تو یک چیز خواستم رد می کنی؟! پدرم دلش سوخت که بچه ندارد مجبور شد و به روی دربایستی قرار گرفت و بعداز سالها که بچه ها بزرگ شدند از شوهرم جدا شدم چون مرد مناسبی برای زندگی نبود.

 

10.میل به چایی

صبیه استاد فرمود: پدرم چای و قهوه و سیگار مصرف می کردند لذا کم خوراک بودند. یک وقتی از نجف به کربلا منزل ما آمدند و برایشان چایی آوردم دومی را که آوردم فرمودند: دیگر بس است چون سی وسه  تا استکان (کوچک) چایی (تا این زمان) خوردم. گفتم: خاک بر سرم چطور این همه چایی خوردید؟!

 

11.دزد چوبش را خورد

وقتی رفتم منزل استاد، فرمودند: دزدی تسبیح و ساعت و انگشتر و وسایل موروثی و هدیه ای از بزرگان و اساتید که نزد ما بود را دزدید. استاد دزد را می شناخت اما ابراز نمی کرد. استاد به بنده گفتند : دزد یکی از اقوام ، جوانِ دست درازِ زن داری است که  از عراق آمده و ساکن قم می باشد. البته وی چوبش را خورد و از کار دزدی اش پشیمان شد.

 

12.خاک کربلا
استاد می فرمود: هرکس نیم وجب خاک و زمینی در کربلا داشته باشد یک قصر بزرگی در بهشت دارد.
13.شیطانی در خانه

هنگامی که استاد در نجف بودند می فرمودند: زمانی می آید که هر خانه ای یک شیطان در آن است. صبیه استاد می گوید: ما باورمان نمی شد، یعنی چه. الان می بینیم که مانند ماهواره و ... همان شیطانها هستند.

 

14.مسجد کوفه

استاد در نجف می فرمود: روزی می آید که مسجد کوفه را می زنند و خراب می شود؛ یک دیوار مسجد کوفه خراب می شود. چند سال قبل این اتفاق افتاد و دیوار افتاد.

 

15.امیرالمؤمنین (ع) اذیت می شود

استاد می فرمود: امیرالمؤمنین (ع) اذیت می شود؛ یک اذیت بزرگ به امیرالمؤمنین (ع) می رسانند، کفر می شود. صبیه استاد فرمودند: بمبی که قبلاً گذاشته بودند (نزدیک حرم و عده ای کشته شدند).

16.پیوستگی وادی السلام و کربلا

استاد می فرمود: وادی السلام با وادی کربلا به همدیگر می رسد. سالهای قبل یک وادی درست کردند برای کشته شدگان جنگ ایران و عراق که این وادی السلام کربلا با یک خیابان دو طرفه به وادی السلام نجف وصل شده است.

 

17.خیابانی در وسط وادی السلام نجف

وقتی استاد ایران آمدند بعد از چند سال به او خبر دادند که حکومت بعثی ، وسط وادی السلام نجف خیابان انداخته و قبور زیادی آثارشان از بین رفته است استاد فرمود: قبر آقای قاضی کجا قرار گرفته؟ گفتند: بسیار فاصله دارد و از اینکه قبرآقای قاضی خیابان نشده بودشکر کردند.

 

18.خانه­های کوفه و نجف

استاد در نجف می فرمودند: روزی می آید که کوفه و نجف خانه هایشان به هم وصل می شود ؛ امروزه همینطور شده است.
 
19.جنگ
استاد می فرمود: روزی می آید که جنگ می شود و خیلی خون ریخته می شود؛ این گفته در جنگ ایران و عراق بوقوع پیوست.
 
20.تعبیر خواب

وقتی استاد می خواستند از نجف به ایران بیایند بزرگان از حکومتِ صدامی آمدند نزد ایشان و گفتند: شما چرا می روید؟ کسی شما را اذیت کرده است؟ فرمود: من اینجا حالم خوب است اما پسرم به ایران رفت می خواهم بروم. یکی از آنها گفت: خوابی دیدم. فرمود: چه خوابی؟ گفت: در آسمان دیدم که یک شمشیری مال حضرت علی (ع) است دو شاخه ذوالفقار دارد. فرمود: "جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقاً " می دانی یعنی چه؟ این بلای صدام است. شمشیر علی می زند، حال چه وقت می شود نمی دانم، امّا می زند. اطرافیان استاد گفتند: الان ایشان را دستگیر می کنند.

 

21.اسم من زهرا است

خداوند بعد از فرزند بزرگ استاد آقاسید محمود، چهار دختر به استاد عنایت کردند. چون خبر ولادت دختر چهارم را به استاد دادند فرمود: خدا را شکر اما در دلش اذیت شده بود که باز هم دختر است یعنی خطور کرده بود. استاد در خواب دیدند حضرت ایستاده است و مشغول وضو است و ایشان هم وضو می گیرد. پس سلام کرد، حضرت زهرا جواب ندادند. علت را پرسید، حضرت فرمود: من به شما دختر دادم اسم من زهرا (و اسم او زهراست) چطور اذیت شدی؟ صبح که شد استاد رفت حرم امیرالمؤمنین (ع) و بعد از آن رفت یک آینه کوچک و پارچه ای خرید آورد منزل و دیگر این دختر را دوست داشت و دعوایش نمی کرد.

 

22.این آقا چه کاره است؟

سه نفر خدمت استاد بودند که شخصی منزل استاد آمد و سلام کرد و ایشان فقط جواب سلام را داد اما هیچ توجه و نگاهی به او نمی کرد و حرفی با او نزد. وقتی رفت مرحوم شیخ هادی مروی پرسید: آقا من توقع نداشتم شما با این آقا هیچ حرفی نزنید؟ استاد فرمود: من به شما چیزی نمی گویم، شما بروید بپرسید این آدم کیست؟ من نمی توانم بگویم. نمی توانم به چشمش نگاه کنم نمی توانم با او حرف بزنم. شما بروید بپرسید این آقا چکاره است؟ بعد از آن، تحقیق کردند دیدند این شخص خیلی وضعش خراب است.

 

23.مداومت بر ذکر

یکی از صبیّه های استاد فرمودند: پدرم همیشه ذکر می گفت، درخیابان آیت الکرسی می خواند به گونه ای که از سر خیابان همسایه ها می فهمیدند. من می گفتم خدایا چقدر پدرم ذکر می گوید، ما گیج می شدیم، دائم در منزل ذکر می گفت.

 

24.آینده پسرم

و باز ایشان فرمودند: پدرم مرا دوست می داشت به مادرم می گفت بگذارید خودش و بچه هایش بیایند و شلوغ هم کنند عیبی ندارد با بچه هایش مراعات کن. یک روز پدرم به پسر کوچکم سیدحسین نگاه کرد من داشتم شیر درست می کردم، دیدم یک نگاهی به این پسرم کرد. گفتم: خدایا چه شده اتفاقی افتاده که پدرم اینطور او را نگاه می کند. پس به من فرمود: چیزی به تو بگویم قدرش را بدان او یک پسر مظلوم، با خدا و با ایمان می شود. جایش در بهشت است، خیلی مواظبش باش!! بله پسرم الان در حرم امام حسین خادم است و شخصی آرام و بی سروصدا و باخداست از بچگی روزه می گرفت. از رفتن به جنگ عراق با ایران طفره می رفت و می گفت اگر بمیرم به کسی تیر نمی زنم چند بار صدامیان آمدند و او را گرفتند، فرار کرد. او دارای زن و فرزند است و به فرموده پدرم عاقبتش خوب است.

 

25.شال استاد آتش نگرفت

صبیه استاد فرمود: ماه محرم بود و ما مجلس روضه رفته بودیم، وقتی برگشتیم همه ما چادرهایمان را در اتاق دیگر آویزان کرده بودیم و من و فرزند دوساله ام نزد پدرم نشسته بودیم که ناگهان دیدیم از اتاق دود می آید. شالی که پدرم به کمرش می بست در چمدانی در اتاق بود. بر اثر آتش اتاق سیاه شد و همه چیزسوخت. رختخواب و چادر و همه چیز سوخت (تا آتش نشانی آمد و آتش را خاموش کرد).

مردم جیغ می زدند و صلوات می فرستادند چون شال پدرم نسوخت و آنرا بعنوان تبرّک گرفتند تکه تکه کردند بردند. چمدانی که درونش شال پدرم بود را گرفتند روی سرشان گذاشتند و می گفتند چه معجزه ای که همه چیز سوخت مگر شال ایشان، مردم متعجّب شده بودند. پدرم می گفت: چرا شالم را تکّه تکّه کردند و بردند؟

 

26.سادگی زندگی

صبیه استاد گفت: پدرم ساده بود همیشه به مادرم (در نجف) می فرمود: باید در اتاقم گلیم باشد نه فرش، مادرم می گفت: عیب است. می فرمود: من سادگی را می خواهم مادرم می گفت: مردم خانه مان می آیند ولی ایشان قبول نمی کرد. می فرمود: منزل باید ساده باشد.

 

27.تابلوی طلائی رنگ

وقتی استاد در نجف زندگی می کردند همسر ایشان به ایران آمده بودند و در برگشت تابلویی را آوردند که رنگ طلائی داشت. وقتی استاد آمدند در اطاق و تابلو را دیدند فرمودند: طلا می گذاری این را بردار. هرچه همسرشان می گفت: این طلا نیست رنگش همانند طلا است قبول نمی کرد و می فرمود: این را بردار، چون دوست داشت منزل ساده ساده باشد.

 

28.یخچال

در نجف مردم یخچال می خریدند و توی خانه هایشان بود و آب سرد می خوردند. استاد حاضر نمی شد یخچال خریده شود، به همسرش می فرمود:مردم ازگرسنگی می میرند،یخچال بخریم. از قضا همسرشان یواشکی یخچالی خرید ودر اتاقی گذاشت که استاد متوجه نشود. روزی پرسید : این آب سرد را از کجا آوردی؟ گفت: از یخ است. روزی استاد فرمود: درِ این اطاق را باز کنید و ببینم تویش چیست و الّا در را می شکنم. چون در اطاق را باز کردند ویخچال را دیدند فرمودند: تو یخچال به خانه می آوری ودرحالیکه مردم از گرسنگی می میرند؟

 

29.عکس سوخت

 یکی از صبیه های استاد می خواست از استاد عکس بگیرد ایشان قبول نمی کرد. یک روز در صحن کربلا استاد نماز می خواندند صبیه استاد از دور عکسی از ایشان گرفت بعد متوجه شد که به خاطر نارضایتی پدر عکس سوخت و صبیه گریه کرد.

 

30.تلویزیون سوخت

استاد از نجف رفتند به بغداد منزل یکی از اقوام. جوان در منزل می خواست تلویزیون روشن کند مادرش به او می گفت: اگر آقای کشمیری ببیند تلویزیون می سوزد. جوان سمج بود و می گفت: می خواهم ببینم و تجربه کنم که این راست است که تلویزیون می سوزد؟ و حرف مادر را گوش نکرد و تلویزیون را روشن کرد. استاد سؤال کردند این چیست؟ گفتند: تلویزیون، فرمود: تلویزیون چیست؟ گفتند: همه چیز در آن دیده می شود (آنهم برنامه های زمان صدام و بعثی ها) ایشان ناراحت شدند و سر را به پایین آوردند. بعد تلویزیون سوخت. جوان افتاد روی پای استاد و پای ایشان را می بوسید و می گفت: می خواستم بفهمم اینکه می گویند اولیاء قدرت دارنددرست است ؟! و از آن روز، از این رو به آن رو شدند.                                                                توضیح آنکه استاد، مادر و خواهر و برادرش در بغداد بودند. ایشان برای صله رحم به بغداد مسافرت می کردند.

 

31.شوخ طبعی استاد

وقتی استاد از حرم نجف آمدند، مادرشان که حدود هفتادوپنج سال داشت را دیدند که صورتش باز است. فرمود: چرا صورتت باز است ؟گفتند: پیرزنم خودش باز می شود. فرمود: می خواهی چشمت معلوم گردد و دیگران نگاهت کنند و بگویند این پیرزن جوان بود چقدر خوشگل بود اگر خواستی، نیمه صورت، یک چشمت معلوم باشد!!

 

32.از متاع بازار خبری نداشت

صبیّه استاد گفت: شب جمعه ای پدرم از نجف به کربلا آمدند و به من سر زدند. رفت دکان عطاری شکر بخرد، پول را بلد نبود. مقداری پول به عطار داد و یک کیلو شکر خرید. همینطور ایستاده بوده، چون از متاع بازار خبر نداشت، عطار به او گفت: دیگر چه می خواهید؟ فرمود: بقیه پول را می خواهم. عطار خجالت کشید به او بگوید پول بقیه ای ندارد. آن بقّال ما را می شناخت به من گفت من از پدرتان خجالت کشیدم، چه آقایی دارید.

 

33.امیرالمؤمنین (ع) خانه شما آمد

صبیه استاد فرمود: شبی پدرم در کربلا به خانه مان آمد صبح همه زنهای همسایه به من گفتند: دیشب امیرالمؤمنین (ع) خانه شما بود. گفتم: نه پدرم بود. گفتند: چه نوری داشت مدام ذکر می گفت. گفتم: پدرم همینطور است راه می رود یاسین و آیت الکرسی می خواند.

 

34.اذکار قبل از طلوع آفتاب

صبیه استاد فرمود: این اذکار از پدرم بعد از نماز صبح وقبل از طلوع آفتاب می باشد. 100 مرتبه استغفار، 100 مرتبه صلوات، 100 مرتبه "لااله الّا هو الحق المبین" ، 70 بار "یا فتّاح" ، 70 بار "یاحیّ یاقیّوم" ، "لااله الّاانت سبحانک انّی کنت من الظّالمین" ، 3 مرتبه "رب اشرح لی صدری و یسّرلی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی" ، "یاحیّ لااله الّاانت یاحیّ قبل کلّ حیّ یاحیّ بعد کلّ حیّ" ، 3 مرتبه" بسم الله الرحمن الرحیم قل اللهم مالک الملک تؤتی الملک من تشاء و تنزع المک ممّن تشاء و تعزّ من تشاء و تذلّ من تشاء بیدک الخیر إنک علی کل شیء قدیر" (آل عمران: 26) "یاهو یا من هو یا من لیس الا هو صل علی محمدوآل محمد" ، "یامن یکفی کل شی ولایکفی کل شی رب لاتذرنی فردا انی عاجزا ذلیلا ربنا انزل علینا مائده من السماء لتکون لنا عیدا" .

 

35.اذکار شب جمعه

2- و برای شب جمعه فرمودند : "لااله الّاالله و من کل همّ و غمّ ماشاء الله و لکل نعمة الحمد لله و لکل رخاء شکراً لله"                         و همچنین 10 مرتبه "یا دائم الفضل علی البریّة یا باسط الیدین بالعطیّة یا صاحب المواهب السنیّة صل علی محمّد و آله خیر الوری سجیّة واغفر لنا یا ذالعُلی فی هذه العشیّة" .

 

36.اذکار شب قبل از خواب

3- قبل از خواب فرمودند: آیه الکرسی، سوره حمد، سوره توحید، سوره فیل، سوره همزه، سوره زلزله. "یا من یکفی کل شی و لا یکفی کل شی" ،  "رب لا تذرنی فرداً إنّی عاجزاً ذلیلاً " ، " ربنا انزل علینا مائده من السماء لتکون لنا عیداً "، "یا هو یا من هو یا من لیس الّا هو صل علی محمد و آل محمد".

 

37.روز جمعه
فرمودند: روز جمعه برای رزق 200 مرتبه یا غنیّ یا مغنی. (الغنی المغنی)
 
38.شرح احوال آقای کشمیری

همسر آقای کشمیری در تاریخ 29 بهمن فرمودند: در نجف وضع زندگی از نظر اقتصادی ضعیف بود .اول ازدواج بالاخانه خانه پدرش زندگی می کردیم آن خانه پرجمعیت بود. بعد پدرم از شیراز پول فرستاد و خانه ای خریدیم.                                           از دکان و مغازه ها قرض می گرفتیم و سر ماه از شهریه آقا قرض را به دکان دار ادا می کردیم و شهریه هم کم بود. حاج نصرالله خلخالی که نماینده مراجع بود می گفت اگر احتیاجی برای چیزی شدبه ما بگویید. آقا به کسی رو نمی زد.

 

39.عاشق نجف

وقتی استاد از نجف به ایران آمدند ملاقاتی با امام خمینی داشتند در این ملاقات مطالبی گفته شد از جمله امام خمینی فرمود: شما مسجد، درس و مدرسه هرچه می خواهید دستور می دهم برایتان مهیا کنند استاد در جواب گفتند: من می خواهم بروم نجف کاری به این مسائل ندارم.

 

40.حاج آقا مصطفی

حاج آقا مصطفی جهت تعلق خاطری که به مسائل معنوی و عرفانی داشت با افرادی که داعیه این امور داشتند نشست و برخاست می کرد. یکی از این افراد شخصی به نام مجلسی بود که مقیم کاظمین بوده و ظاهری صوفیانه داشت که حاج آقا مصطفی نزد وی می رفت و سه شبانه روز پیشش بود. یکی دیگر از این افراد آقای کشمیری بود که فردی ظاهرالصلاح به اصطلاح اهل سیر و سلوک و عرفان و معنویات به شمار می آمد اگر چه حاج آقا مصطفی از این افراد خوشش می آمد و به دیدارشان می رفت منتهی به جهت شخصیت کتوم و تودار ایشان من نتوانستم پی ببرم که به قصد آموختن و یادگیری نزدشان می رفت یا مقاصد دیگری داشت.(صفحه 146- 147 مرکز اسناد انقلاب اسلامی)

 

41.بی توجهی استاد به دنیا

در بی توجهی استاد به دنیا همسر محترمه ایشان فرمودند:                                                                                       الف)وقتی خرید یک خط تلفن برای منزل احتیاج بود به آقا می گفتم،ایشان موافقت نمی کرد.گفتم:از خارج شهر زنگ می زنند،باید بروم خانه همسایه؛ ایشان قبول نکردند.من یواشکی تلفن خریدم،بعدها ایشان متوجه شدند.

ب)وقتی به آقا گفتم:زمستان سرما است باچراغ علاءالدین نفتی، گرم نمی شویم،می خواهیم گاز کشی کنیم تا راحت باشیم؛فرمود: نه!! ولی من گاز کشی کردم،بعد از یک سال ایشان متوجه گاز کشی منزل شدند.

 

42.کوچه

استاد در نجف توی کوچه می رفتند.بچه ای مشغول بازی بود وچیزی به طرف ایشان پرت کردوبه ایشان اصابت کرد.مادر بچه آن جا بود.استاد فرمود:من ناراحت شدم وبه مادرش گفتم:مواظب بچه ات باش، مادرش خندیدوگفت :همین که هست. به خانه برگشتم.لحظاتی بعد سرو صدای گریه شنیدم.پرسیدم چیست؟گفتند یک کامیون روی بچه رفته و او را کشته است. یکی از نزدیکانم به من گفت:مردم کرامت دارند مریض شفا می دهند. تو ناراحت می شوی که این اتفاق بیفتد؟ علت را از استاد جویا شدند فرمود:من از بچگی اینطور بودم که کسی مرا اذیت می کرد نتیجه اش را می دید.

 

43.مجنون

استاد فرمودند:یک دعوای خانوادگی در نجف شده بود.مرا برای وساطت آنجا بردند. چون به خانه رفتم و نشستم غذا و وسایل پذیرایی آوردند.من به آنها گفتم:نمی خورم. صاحب خانه گفت:چرا؟ گفتم :من برای این قضیه آمدم که شما با فلانی آشتی کنید و رفع کدورت بشود.اگر این مساله انجام شود غذا می خورم.آنها گفتند:آشتی وصلح می کنیم و قول دادند.غذا خوردم واز خانه بیرون آمدم. بعد متوجه شدم آن شخص زیر قولش زده است.زمانی در حرم برای استخاره نزدم آمد. به او گفتم:برای چه زیر قولت زدی؟آن شخص جواب ناصوابی به من داد.دیدم حرف زدن فایده ای ندارد .به او گفتم:بیشتر از چه چیزی میترسی؟ گفت: ازجنون.گفتم:همان شود. یک دفعه عقل از سرش پرید ودیوانه شد.                                                                                                         ازاستاد پرسیده شد این قضیه از چه کاربردی بود که فرمودید شد؟فرمود:حالی بر من آمد و این کار به فعل حق انجام گرفت.

 

44.گریه تاسف

استاد فرمودند:در نجف عالمی بسیار بزرگ بود که با ما نسبت نزدیک داشت.او دارای پسرانی بود که یکی ازآنها با پدرش مخالف بودوگاهی در جمع حرفهای ناصوابی به پدرش می گفت.وقتی این پسر می خواست فوت کند خیلی گریه می کرد. به او گفتند برای چه چیزی گریه می کنی؟می گفت: "انما یخشی الله من عباده العلما" از بندگان خدا تنها دانایان از خداوند هراس دارند.(فاطر:28) کنایه از این که من عالم شدم و چه اشتباهاتی نسبت به پدر روحانی خود کردم. وبه کار خودش تاسف می خورد ولی افسوس که آنوقت تاسف فایده ای نداشت.

 

45.نا صواب

اینکه از بعضی در یکی از همایش های شیراز(سالن سینا و صدرا،اردیبهشت 91) نقل شده است که آیت الله بهجت روزی صبحانه منزل آیت الله کشمیری رفتند و به همسر ایشان فرمودند:حضرت معصومه از شما گله دارد که 3 ماه به حرم نرفتید و بعد از اینکه از منزل استاد رفتند؛آیت الله کشمیری فرمودند:منظور ایشان من هم بودم.در طی تماس تلفنی با همسر استاد،ایشان این مطلب را نا درست اعلام داشتند.

 

46.آقا ناراحت شد

روزی حضرت استاد نشسته بودندو یک مرتبه فرمودند:فلانی (اسم شخص را بردند)خدا بگویم چه کارت کند.                        توضیح آنکه : این شخص از محبین استاد بوده وبه منزل ایشان رفت و آمد می نمود و سمتی هم داشت.گاه گاهی برخی اهل منصب که دارای نفوس سنگین بودند و خواسته های مجازی داشتند را به عنوان زیارت خدمت استاد آورده وبرای ایشان مزاحمت ایجاد می نمود.

 

47.دستور تشرف

استاد در نجف به سیدی از اهل علم برای تشرّف خدمت امام زمان (عج)این دستور را فرمودند :                                       زیارت آل یاسین نسخه شیخ محمد بن جعفر مشهدی متوفی 595در کتاب مزار کبیر که قبل از خواندن 12رکعت نماز(6نماز 2رکعتی)وبعد صلوات دارد را یک اربعین بخواند. ابتدای زیارت آل یاسین این است :                                                        "سلام علی آل یاسین ذلک هو الفضل المبین"وآخرش نیزاین است: "معک معک معک سمعی و رضایی"                                 توضیح آنکه: این زیارت با 12 رکعت نماز و صلوات را بنده صداقت در سال 1388 ترجمه کردم و توسط انتشارات رازبان چاپ گردید.

 

48.لطیف گفته

جوان عربی در لباس روحانیت نزد استاد آمدند و از جمله حرفهای ایشان این بود که خدمت آیت الله بهجت رفته از من پرسیدند:درس چه می خوانی؟ عرض کردم مقدمات(یعنی کتاب جامع المقدمات) فرمودند:بر توباد بر مؤخّرات. استاد چون این جواب را شنیدندفرمودند:لطیف گفته است.

 

49 - انگشتر

از ذوقیاتی که استاد داشتند ؛ دربارۀ خواص انگشتر بود ، بدون آنکه نزد کسی آنرا فرا گرفته باشند ، در شناخت انگشتر از نظر ظاهری و خواص باطنی احاطه داشتند ؛ تا جایی که در نجف اشرف میان دو انگشتر فروش ، اختلاف در تمییز نوع و جنس و قیمت می شد ، برای تشخیص به ایشان مراجعه می شد و رأی به صواب می دادند . البته بُعدی هم ندارد که بعضی از اسماء الهی در خواص معادن و کوه ها و سنگ ها را همانطور که حضرت آدم (ع) دارا بودند ؛ به ایشان هم عطا شده بود .


50 – معزول شد

شخصی که سِمَتی در کار دولتی داشت ، روزی منزل استاد آمد و گفت : شما چرا هر کس را به خانه ات راه می دهی که بعضی از آنها مورد تأیید صاحبان مناصب نیستند ؟ ! ایشان ناراحت شد و حرف او را طرد کردند و فرمودند : به شما ربطی ندارد . سه روز بعد ، این شخص را از کارش عزل کردند .  بر خوانندگان محترم ، پوشیده نیست معمولاً درب خانۀ  امام زادگان و بزرگان از سادات باز است ؛ مخصوصاً اگر سائل مضطرّ باشد . و این سیرۀ ائمه علیهم السّلام می باشد .                                          

51 – سرطانِ صدام

یکی از محارم نزدیک استاد ، خانمی بود ؛ که فرزند دو ساله اش بنام یوسف کنارش بود و ایشان نگاه عمیقی به کودک می کند . مادر فرزند می گوید : نگاه شما به او خاص است ، قسم می دهم که اگر چیزی هست بفرمائید !! استاد فرمودند : او را بعداً سرطان می کُشد .  سالهای بعد که یوسف بزرگ شد در سن 19 سالگی ، به زور صدامیان او را به جبهۀ جنگ ، علیه ایران فرستادند و کشته شد . این سرطان صدام بود که استاد بدان اشاره کرده بودند .

52 – عوائد معنوی

خانمی هفته ای چند روز برای خدمت به منزل استاد می آمد . او می گفت :من سواد ندارمشبی آیة الله کشمیری را در خواب دیدم که برای من دعای فرج یعنی دعای "اللهم کن لولیک .... "را تا آخر خواندند . صبح که از خواب بیدار شدم ، فهمیدم این دعا را حفظ دارم و تعجب کردم . پس بطرف منزل آقا رفتم ، ولی گفتند : آقا دیروز وفات کردند . !! سالها از این موضوع می گذرد و هنوز این دعا را از حفظ می خوانم . معلوم شد که در عوض کار منزل ، استاد یک بهره ای معنوی به او عطا نمودند .

53 – ظرافت نه کرامت

در مجلس دعوتی که چند نفر آشنا از اهل دانش سر سفره بودند ، ماهی و مرغ بر سفره آوردند . استاد معمولاً ماهی را بیشتر دوست می داشت . برای ایشان گوشت ماهی را از تیغ ها پاک کردند و سپس مشغول به خوردن شدند . در وسط غذا خوردن ، انگار بعضی از مدعوّین سر سفره نسبت به قدرت ایشان خطور کردند . ناگاه استاد ، تیغ های جمع شدۀ ماهی را به دست گرفتند که ببلعند ؛ که بعضی گفتند : آقا تیغ ها را می خورید ؟! ایشان بدون تأمّل آنها را بلعید و همگان تعجب کردند البته برای خواننده ، قابل تعجب است !! گفته می شود : ایشان فقط در طول عمرش برای دفع خطور به مقام اولیاء این کار را کردند ؛ که گوئیم این ظرافت بود نه کرامت !

54 – تحمّل تندی

یکی از خویشاوندان غیر روحانی استاد ، گاه گاهی از تهران به قم می آمد و خدمت ایشان می رسید ؛ او اهل صحبت بود و مطالبی را در موضوعات گوناگون عنوان می کرد . روزی استاد ، مطلبی را با یقین فرمود که او فهم و درک آن موضوع را نداشت و گفت : این را نگو به دوزخ می روی !! استاد تندی او را تحمّل کردند .

55 – ساحر                                             

همانطور که انبیاء کارهای خارق العاده انجام می دادند و کسانی که مخالف آنان بودند و توان درک را نداشتند ، آنان را ساحر می خواندند . در زمان حیات استاد هم وقتی ایشان کار فوق العاده ای انجام دادند ، طرف مقابل از اعجاب و عدم ادراک ، بعدها به افرادی گفت : او ساحر است .                  

56 – استاد و نیاز

آیة اللهحسن زاده آملی فرمودند : من خدمت آیة الله کشمیری که رسیدم ، شکوه کردم که کسی نیست نیاز ما را برطرف کند . کسی نیست ما در محضرش تربیت شویم . دیگر قاضی ها و ملّا حسینقلی ها نیستند . !!                                                         ایشان فرمودند : آقای حسن زاده ، خودتان را گول نزنید . من عرض کردم ، نمی دانم شما به چه جهتی می فرمائید که خودتان را گول نزنید ؟                                                                                                                                                           فرمود : شما وقتی که وارد حوزۀعلمیه شدید ، آغاز نیاز داشتید به استادی که به شما صرف و نحو یاد دهد ، نبود که بود . همان زمان به این نیاز نداشتید که کسی به شما کتاب کفایة الاصول یاد دهد . چون شما در آن حدّ نبودید ، در حدّ مقام علم صرف و نحو بودید و استاد در کنارتان بود .                                                                                                                                 همین گونه پلّه پلّه که بالا آمدید استاد آن مرحله در کنار شما بود ؛ الآن هم نگویید نیست . شما خودتان را یک مقدار نگاه کنید ، چه مقدار فاصلۀ بین علم و عمل را کم کردید ؛ چه مقدار با این ملکوت روراست هستید . مطمئناً اگر آن چه را که می دانید در مقام عمل پای بند باشید ، این باب واسع الهی و این دار رحمت ربّانی شما را باز نخواهد داشت ؛ و هیچ منع و بخلی نیست . استاد هست ، اگر برای ما استاد نیست معلوم می شود که ما شرایط مربوطه را فراهم نکرده ایم . باید فاصلۀ بین علم و عمل کم شود و در کنار اینها هم ، واقعاً سر به سجده بگذاریم و در نیمه های شب ، صادقانه از خدای تبارک و تعالی بخواهیم که راه را برایمان باز کند . درست است که از آن طرف ، ناز است اما نیاز ما باید در کنار آن ناز ، ضمیمه شود تا بالاخره به جایی منتهی شود. اینکه نمی رسیم ، برای این است که مناسب این نظام نیستیم و خودمان را با این نیاز تنظیم نکرده ایم .                                 

57 – گوسفند
برای رفع گرفتاریهای سنگین ، کشتن گوسفند سیاه در حیاط منزل خوب است .                                                                    استاد فرمود : اگر گرفتاری خیلی شدید و قابل تحمّل نباشد تا پنجاه گوسفند سیاه ، ذبح ، تاثیر دارد .                      

58 – بیست سال

یکی از قضات فعلی تهران برایم نقل کرد ، که حدود بیست سال قبل در رشته حقوق در دانشگاه قم تحصیل می کردم . آوازۀ استاد کشمیری را شنیدم ، چند بار خدمت ایشان رسیدم و دستورالعملی را تقاضا کردم . ایشان دریغ نورزیدند . الآن بیست سال از آن تاریخ می گذرد ، هنوز نتوانستم آن دستورالعمل را بکار ببندم و تأسّف از این عدم توفیقم می خورم .

59 – آینده گویی سیّد

حجة الاسلام دکتر سید محمد حسین قزوینی فرمود : من شنیده بودم که مرحوم آیة الله کشمیری یک مراتبی از کمالات را طی کرده و گذشته و آینده را ، خیلی راحت برای مردم بیان می کند . ایشان که از نجف به قم آمده بودند ، من در سال 1361 توسط یکی از علمای بزرگ قم ، وقت گرفتم که خدمتشان برسم . موقعی که داشتم منزل این بزرگوار می رفتم ، یکی از بنده زاده ها اصرار می کرد که من هم بیایم . گفتم : پسرم برگرد ! اینجا که من می روم جای بچه نیست . دیدم هِی اصرار می کند ، یک داد بر سرش زدم ، گفتم : برگرد و سوار ماشین شدم و به منزل ایشان واقع در کوچۀ آبشار که تا خانۀ استاد ، 5 دقیقه  فاصله بود رفتم . وارد منزل این بزرگوار که شدم ، گفتم : سلام علیکم ، ایشان اولین جمله اش به من این بود ، علیکم السلام ، بچه چه گناهی کرده که بر سرش داد می کشی !! دیدم همان لحظۀ اول ، یک برق 2000 وات ما را گرفت . بنده آنجا نشستم و ایشان شروع کرد به گفتن : آقا شما این کار را می کنید ، آن کار را می کنید ، شغلتان این هست ، این کارت درست هست و این کارت درست نیست . بعد آینده برایت اینطوری می شود . من دیدم گویا این مرد 20 سال ، 30 سال کنار من بوده است . حتی یک چیزی را از نیّت من خبر داد ؛ والله ، بالله غیر از خودم احدی خبر نداشت . بعدها هم به منزل ایشان می رفتیم و می نشستیم .                                                                           این قضایا گفتنی ، شنیدنی و آموزش دادنی نیست بلکه رفتنی و از نزدیک دیدنی است . آن چیزهایی که ایشان نسبت به آیندۀ خود بنده گفته ، موارد متعددی است که اگر 50 مورد گفته ، 40 مورد آن را تا امروز دیده ام . یعنی تمام دنیا بیاید بگوید : این نادرسته ، می گویم : نه خودت نادرستی ؛ این چیزی بود که بنده ، خودم از ایشان دیدم و کاری به هیچ واسطه ای ندارم .

 

60 – در دنیا

نبودهمسر مؤمنۀ استاد ، در وصف استاد فرمودند : آقای کشمیری در دنیا نبود ؛ اگر فرضاً من بیرون منزل می رفتم و هوا تاریک می شد و می آمدم کلید برقی که بالای سرش بود ، آن را روشن نمی کرد ، و من آن را روشن می کردم . اگر بازار می رفتم و بر می گشتم و می گفتم : فلان چیز قیمتش اینقدر شده ، می فرمود : یعنی بالا رفته یا پائین آمده است . در مورد جهیزیۀ دختر ، که با او صحبت می کردم ، می فرمود : یعنی چه ؟ هم دختر بدهد و هم جهیزیه . در خرابی خانه و خرید خانه و جهیزیه ، دخالتی نداشت، بازار نمی رفت ، اگر هم می رفت مثلاً برای اندازه گیری لباس به خیاطی برود .

61 – سکوت

بنابر آنچه حضرت استاد (ره) به پسر عموی خود خبر دادند ، این بود که حضرت معصومه (ع) به ایشان فرمود : شما سکوت اختیار کنید و مراودات را کم کنید .                                                                                                                               حضرت استاد بر اثر سکته ای که کردند حدود 14 سال در سکوت بودند تا اینکه فروردین سال 1378 شمسی در جوار حضرت معصومه (ع) رحلت و مدفون شدند .      

62 – شفا سرطانی

حضرت استاد (ره) در مسافرتی که به کاشان داشتند ، دختر هشت ساله ای را که سرطان داشت ، نزد ایشان آوردند . پس دعایی خواندند و آن دختر شفا پیدا کرد ؛ و الآن آن دختر ازدواج کرده است .

63 – سید علی شاه

از نوادر روزگار عارف کیمیاگر و دارنده تجرّد اختیاری در هند ، سید علی شاه بود . استاد به واسطۀ کسانی که از هند به نجف می آمدند با ایشان مکاتباتی داشتند ؛ و از او اجازه در ختوم و اذکار گرفته بودند ، اما استاد به صورت شخصی ، ایشان را رؤیت نکرده بود .

64 – درخواست و اخبار

کسی در قم به استاد مراجعه می کند و از ضعف قوای جنسی خودش شکایت می برد ؛ و اصرار بر ازدواج هم می کند .              ایشان وی را از ازدواج کردن منع می نماید ، ولی او اصرار می کند . استاد می فرمایند : اگر ازدواج کنی کار به طلاق کشیده می شود. ولی باز هم برای توسل به او می فرمایند : به مرقد سکینه خاتون ( واقع در سه کیلومتری بعد از جنت آباد ، که توی کویر می باشد ) ، خواهر ناتنی حضرت معصومه (ع) برود . او بعد از توسل و زیارت سکینه خاتون (ع) ، با دختری ازدواج می کند ؛ ولی بعد از دو هفته ، کارش به طلاق می کشد .   

65 – نماز استغاثه 

یکی از بستگان استاد که از سادات بودند ، شکایت همسرش که او هم از سادات بود ، را نزد استاد می کند . زوج و زوجۀ دو طرف با ایشان فامیل بودند ؛ و ایشان به خویشاوندان اهمّیت می داد .                                                                                 استاد به زوج می فرماید : با همسرت درگیر نشو ، با او مدارا کن تا چوب نخوری ، که همسرت ، استغاثه ای به حضرت ولیعصر (عج) دارد . استاد ، استغاثه ای را قبلاً به همسرش داده بود و او مشغول به آن توسّل بود .                                                   متن استغاثۀ به امام زمان (عج) در کتاب مفاتیح الجنان ص 232 از کلم الطیّب سید علی خان شیرازی نقل شده : که هر کس ، هر جا که باشد دو رکعت نماز به حمد و هر سوره ای که باشد زیر آسمان ، رو به قبله ایستاده بخواند و بعد این دعا را بگوید : " سلام الله الکامل التامّ الشامل .... کشف کربتی"  پس حاجت خود را بخواهد .                                                                            حقیر کتاب کلم الطیب را ترجمه کردم و در حال مقدمات طبع می باشد .

66 – ذکر صلوات

استاد بنده ، منزل تشریف آوردند . همسایۀ دیوار به دیوار ما طلبه ای بود که نسبت خویشاوندی با واسطه ، با ما داشت . و گاه گاهی خدمت ایشان مشرّف می شد . در محضر ایشان صحبت ازاین شیخ شد . فرمودند : او ذکر هم می گوید ؟ عرض کردم : بله ، ذکر صلوات . فرمود : احسن ، بارک الله                                                                                                                             

67 – الله هو                                                                                                                                         استاد درباره ذکر توحید ناب می فرمود : الله هو ، دم و بازدم گفته شود که قلبی الله با هو وصل نشود .

68 – شیخ علی                                                                                                                                        حجة الاسلام شیخ علی تاکی درباره استاد فرمودند : سید عبدالکریم که رفیق ما بود ، به خانه ام در نجف می آمد و با هم به بعضی جاها می رفتیم . او به من موعظه ها می کرد و درس می داد .                                                                                    او می فرمود : من شب های جمعه ، 2 ساعت بیشتر نمی خوابم . و شب های دیگر 4 ساعت می خوابید . برایم درس می گفت .   او مردی بزرگوار بود و من از او کرامت دیدم . ساعت 3 عربی حدود سه ساعت از مغرب گذشته ، درنجف آمدم توی صحن شریف امیر المؤمنین (ع) ، دیدم ایشان مقابل قبر شیخ عباس قمی نشسته است . من هر وقت می دیدم ایشان در صحن نشسته ، می آمدم کنارش می نشستم . نیّت کردم که اگر بخواهم بروم پهلوی ایشان بنشینم دیر وقت است . خانواده در خانه ، تنها می ترسد ؛ اگر هم نروم بد است . همین نیت را کردم دیدم ایشان نیستند .یک بار مکه رفتم ، وقتی آمدم با خانواده ام حرفمان شد ، که فلان چیز و فلان چیز (برای کادوی زیارت) بخر . ناراحت شدم و وقتی آمدم توی صحن امیر المؤمنین (ع) پهلوی ایشان نشستم ، فرمود : با دوستان مروّت ، با دشمنان مدارا ، چرا با خانواده ات دعوا کردی ؟  یک بار ، حالشان منقلب بود . یکی از رفقا رفت یک کاسۀ آبگوشت مرغ آورد ، پس میل کردند و به حال آمدند . یعنی خودشان را شکنجه (ریاضت) می دادند . من ایشان را خیلی دوست داشتم . یک روز ، با یک سیدی که در نجف مباحثه کتاب کفایة الاصول می کردیم ، با هم خدمت ایشان آمدیم . وقتی ایشان سید را دید ، بعد فرمود : با او رفت و آمد نکن . بعداً فهمیدم راست می گفت . قم هم خانه اش رفتم . چه دوران هایی با او داشتیم های های های . به ما می فرمود : وقت کم است عبادت کنید یعنی عمر کوتاه است هر چه می توانید عبادت کنید . وادی السلام با هم می رفتیم ، روی بلندی می نشستیم . خیلی مرد شریف و بزرگواری بود ، الله اکبر .

 

69 – حبیب و محبوب
استاد می فرمود : بعد از دیدن نامحرم ، خواندن این ذکر خوب است : یا خیر حبیب و محبوب صلّ علی محمّد و آل محمّد .        تا مثال محبوب ، جای نقش نامحرم را بگیرد.
 

70 – 1001 مرتبه

حجة الاسلام شیخ اسماعیل کوهستانی ، وقتی استاد به دیدار پدرشان رفته بود ، تقاضای ذکری کرد . ابتداءً 1001 مرتبه ذکر یونسیه بعد از نماز عشاء را دادند . سپس فرمودند : بخاطر کار زیاد و درس و تدریس ، حداقل 400 مرتبه بخوانید .                       

71 – نشر اسلام و بعد بیرون شدن 

یکی ازعلمای قم از سادات خراسان جنوبی که قبلاً در حوزه نجف اشرف بودند نقل کرد : روزی به آیة الله کشمیری عرض کردم ، بعد از نماز شب برایم یک استخاره بگیرید . ایشان با ناراحتی به من نگاهی کرد که تو از کجا می دانی من نماز شب می خوانم ؟   عرض کردم : پس ، بعد از نماز صبح استخاره بگیرید . فردا به حرم امیرالمؤمنین (ع) رفتم ؛ فرمود : این نیّت شما سفر است و همانند هجرت انبیاء است . نشر اسلام می باشد . ولی بعد به زحمت و آزار می افتید .                                                                     من قصد تبلیغ به کشور هند و کشمیر داشتم . پس به آنجا رفتم و سالها آنجا تبلیغ اسلام می کردم . بعدها به من حرف های ناروا زدند و دولت هند ، بین رفتن و ماندن در آنجا ، مرا بیرون کردند ، با اینکه همسرم از اهل کشمیر بود . و استخاره استاد دقیقاً همان شد که مرا از هند بیرون کردند .

 

72 – نقش علی (ع)

استاد روزی در قم ، منزل پسر عمویشان ناهار دعوت بودند . بعد از صرف ناهار ، وسط صحبت ها فرمود : در نجف روزی برایم مکاشفه ای شد ، دیدم همه جا نوشته شده : علی (ع) علی (ع) علی (ع) .......  

73 – در آینه دیدن

یکی از علمای حی در قم برایم نقل کرد که با طلبه ای در نجف بنام ..... رفیق بودیم . او گفت : آنوقت ها وسایل ارتباطی عراق به ایران کم بود . مدتی دلم برای پدر و مادرم تنگ شده بود و خبری از آنان نداشتم . حضور آیةالله کشمیری رسیدم و این موضوع را بیان داشتم . ایشان فرمود : آینه بیاور . پس آینه ای نزد ایشان آوردم ؛ فرمود : در آینه نگاه کن ، چون نگریستم ، دیدم پدر و مادرم توی منزل هستند و سالم و مشغول به کاری می باشند . پس از این واقعه ، فرحناک شدم . 

74 – قدمت انگشتر

حضرت استاد (ره) انگشتری داشتند که قدمت آن به قبل از اسلام بر می گشت و دارای قیمت بالایی بود .این انگشتر را آقا سید هاشم حداد به ایشان دادند که از حدید سماقی بود و گفته اند : که رنگ اصلی حدید سماقی می باشد . متأسّفانه سارقی هدایا و وسایل موروثی از قبیل انگشتر و تسبیح و امثال اینها را ربود و این انگشتر که جزء سرقت شده ها بود از دست رفت. در روایات آمده است که امیر المؤمنین (ع) انگشتری از حدید داشتند برای قوت گرفتن و نقش حدید ، "العزة للّه جمیعاً" بوده است و مطالبی بر انگشتر حدید نوشته بود که در جنگ های سخت بدست می کردند .                                                                 و از امام صادق (ع) وارد شده است : که حدید چینی برای ترس از دشمن بسیار نافع است . (الدر الثمین ص 98)

75 – تن مرکوب

از آنجایی که تن مرکوب است ، نباید در سیر و سلوک زیاد به آن فشار آورد . استاد می رفتند به وادی السلام و مشغول اوراد و ریاضات می شدند ؛ هر وقت خسته می شدند برای آنکه مرکوب سرحال شود ، می آمدند بیرون قبرستان ، که نزدیکی آنجا چایخانه ای بود ، چایی می آشامیدند و بعد می رفتند وادی السلام ، مشغول ادعیه و اذکار می شدند .

76 – آیا پدرم بالاتر است ؟                                          

یکی از منسوبین نزدیک استاد که از بانوان هند بود ، وقتی به ذهنش رسیده بود که آیا پدرم بالاتر است یا آقای کشمیری ؟             در حالت سنه و کشف دید که پدرش و استاد نشسته اند ، یک مرتبه استاد ، بالا و بالاتر و بالاتر می رود و پدرش نشسته است . از این واقعه فهمید که استاد خیلی خیلی از نظر مقام معنوی از پدرش بالاتر است .                                  

77 – اسلام زیر پوست

در مورد بعضی شیعیان که بعضی شئون را بدقت انجام نمی دهند یا سهواً و یا عامداً یا غفلتاً بعضی گناهان از آنان سر می زد ، استاد فرمودند : اسلام زیر پوست شان می باشد . یعنی همه به فطرت توحیدی و ولایی و از سرشت ائمه آفریده شده اند ، اگر چه ترک واجبی کنند یا محرّمی را انجام دهند ، ذات آنان عوض نمی شود .

78 – شیراز

تقریباً سال 1360 استاد به شیراز رفته بودند و از آنجا تعریف می کردند . برادرزاده خانم کشمیری می گفتند : آقای کشمیری مدتی در خانه ما بودند . روی منبر سنگی می نشستند . برای ایشان چای یا قهوه می بردم خانۀ ما رونق خاصی پیدا کرده بود ، و از ایشان عکس گرفتم .                                                                                                                                      

79 – زلزله  

همسر استاد فرمود : یک شب در قم زلزله آمد ؛ آقا روی تخت بودند . تخت تکانمی خورد . آقا فرمودند : چرا تکان می خورد ؟ گفتم : ماشین بزرگی از کنار خانه رد شد ، برای همین تخت لرزید ؛ ایشان متوجه زلزله نشدند .                                                              

80 – عقد

یکی از نزدیکان درجه اول استاد ، در هند با دختری آشنا می شود و کار به ازدواج می کشد . دختر هندو بود ، بخاطر ازدواج مسلمان می شود . وقتی پسر و دختر به منزل استاد آمدند ، آنها را تحویل گرفت و چیزی نگفتند . فقط فرمودند : خودم صیغه عقد این دو را می خوانم و همین طور هم شد .                                                                                                                      

81 – حرف های مردم

همسر استاد فرمودند : یک روز با آقای کشمیری به زیارت شاه عبدالعظیم شهر ری رفته بودیم . در راه مردم حرفهایی می زدند . البته آقا ، متوجه حرف های آنان نبود و بیشتر در خودشان بودند . یکی می گفت : این را باید گفت روحانی واقعی ، بدون هیچ تشریفاتی ، ساده و بدون همراه به زیارت آمد با آن همه عظمت . یکی می گفت : ببین چه شکمی دارد ، حق اسلام را خورده ؛ خلاصه اگر آقا می فهمیدند حتماً جواب می دادند. آقا هیچ وقت از کسی واهمه نداشتند . اگر کسی توهین می کرد و ایشان می فهمیدند حتماً جواب می دادند .

82 مستأجری

همسر استاد فرمودند : پس از ازدواج در نجف اشرف ، ما منزل پدر آقا در حالی که حامله بودم و سه فرزند هم داشتیم زندگی می کردیم . یک فرزند دیگر ، از اعضای خانه پدر آقا که رحم اول ایشان بود ، بحثی بین او و پدر آقا شد که ما را مجبور کردند از خانۀ پدرش بیرون برویم . ما نمی دانستیم کجا برویم تا اینکه نزدیک خانۀ خاله ام یک منزل بود که دو اطاق خالی داشت ، رفتیم مستأجری و آنجا به سختی زندگی می کردیم و از نظر مالی هم در مضیقه بودیم ، و پدرم از نظر مالی کمک هایی به ما می کرد .                                                

83 – برادرزادۀ همسر

برادرزاده خانم آقای کشمیری که دکترای شیمی دارند درباره استاد گفتند : یک وقت رفته بودم منزل آقا در قم ، از ایشان خواستم به شیراز بیایند . ایشان فرمودند : استخاره می کنم . پس استخاره کردند و فرمودند : خوب است می آیم .                                      من چون خودم راننده بودم و ایشان دوست نداشت یک زن ، رانندۀ او باشد با اینکه حجابم کامل بود ، بهمین دلیل یکی از بستگان مَرد ، راننده شد و با آقا و همسرش به سمت شیراز راه افتادیم . نزدیکی مرودشت ، کنار جاده ایستادیم تا کمی استراحت کنیم . شیشه ماشین را پائین آوردم . آقا فرمودند : شیشه را بالا ببر ،اینجا احتمال حیوان وجود دارد . و احتیاط در این است و من شیشه ماشین را بالا بردم . آقا ده روز در منزل ، واقع در دنیکان ماندند . آن روزها من خیلی درگیر بودم . چون دارایی و اموال داشتیم ، می خواستند مصادره کنند . آقا فرمودند : مشکلی برای شما پیش نمی آید و کسی نمی تواند اموال شما را بگیرد . همینطور که فرمودند : مشکل ما حل شد .می فرمود : ناراحت نباش ، این مشکلات که برایت پیش می آید تحمّل کن ، چون اجر دارد . 

84 – میوه

همسر استاد می فرمود : هر وقت میهمان می آمد ، برای آقا میوه پوست می گرفتم و برایش می بردم . خودشان میل به خوردن نداشتند برای اینکه من ناراحت نشوم ، به میهمانان می گفتند : ترا به جدم میوه بخورید و همه را تعارف میهمانان می کردند . البته بیشتر چای و قهوه می خوردند .

85 – علت عدم پذیرش اولیه

اوایلی که استاد از نجف به قم تشریف آوردند حدود سالهای 60 – 61 یکی از آقازاده های قم ، که پدرشان در نجف با استاد آشنائی داشتند و پدر زن این آقا زاده هم از قبل توصیف استاد را شنیده بود ، مشرف به حضور شدند . سپس تقاضای شاگردی را کردند . استاد قبول نمی کردند . چند بار آمد و گریه کرد و تقاضا نمود ، تا استاد قبول کردند . چند سالی توفیق نصیب او شد و سلوک کردند . اما پس از آنکه به تهران رفتند و مشغول کارهای دانشگاهی و بیمارستانی شدند ، سیر و سلوک را رها کردند .      اینکه استاد از اول او را نمی پذیرفتند ، چون آخر کار را می دیدند .                                           

86 – توسل و دیدار

آقای م از اهل کرمان گفت : پس از سال ها که دنبال مرشد می گشتم و خدمت بعضی بزرگان رسیدم ، مدت زیادی طول کشید تا نام آیة الله کشمیری را شنیدم . و توسل داشتم تا ایشان را ببینم . سال 1377 در سفری از تهران عازم کرمان بودم که در شهر قم پیاده شدم ، خدا خدا کردم و از حضرت معصومه (ع) خواستم تا خدمت ایشان برسم . وقتی وارد صحن مطهّر شدم ، حالت بغض و اشک بی اختیار از چشمم جاری شد ، بخاطر ندیدن ایشان و مشکلات زندگی ام ، پس با حالت قهر از صحن خارج شدم که چرا توسلات ام بی پاسخ ماند . در حین خارج شدن با طلبۀ خراسانی برخورد کردم ، از او آدرس منزل آیة الله کشمیری را خواستم . ایشان ابتداء امتناع ورزید و سپس انتهای پل آهنچی ، کوچه آبشار را آدرس داد و رفت . یک مرتبه آقایی از داخل سوهان فروشی صدایم کرد و گفت : دنبال منزل آقای کشمیری می گردی ، خانه اش صفائیه ، کوچه ورزشگاه می باشد و در حالت سکوت است ، بعید می دانم که جوابت را بدهد . به آدرس مذکور رفتم و در خانه را پیدا کردم و درب را زدم و طلبه ای درب را باز کرد و گفت : آقا حال مساعد ندارد ، باید برگردی . اما چند لحظۀ بعد برگشت و گفت : آقا اذن دادند . تابستان بود و وارد منزل شدم و دیدم در وسط حیات ، تخت چوبی و ساده ای بود که رویش ، فرش و تشکی انداخته بودند . استاد با لباس استراحت ، در نهایت سادگی و بی پیرایگی بر روی آن دراز کشیده بود . معلوم بود که تنگی نفس (آسم) داشت . با گرمی و لطف مرا پذیرفتند . سؤالات پیرامون زندگی شخصی ام و مسائل عرفانی کردم و جواب فرمودند . از جمله درباره شخصیت ابن عربی از او سؤال کردم .ایشان نه مانند کسانی که او را تکفیر می کردند و نه مانند کسانی که همتایی برای او نمی دانند جواب دادند ، که متعادل بود . این دیدار پانزده دقیقه طول کشید و سپس خداحافظی کردم و از خانه ایشان بیرون آمدم .

 

87 – افسوس

یکی از علمای مازندران که در تسخیرات ، استاد بود و چند سالی از قم به آن دیار رفته است گفته بود : من در قم بودم آقا سید عبدالکریم کشمیری را ندیدم ؛ و از این عدم ملاقات افسوس می خورد .

88 – حساسیت

عربی منزل استاد آمد و ایشان همسرشان را به نام زینب صدا کردند . عرب گفت : نه ، بگو مادر محمود ، مادر علی ، دوباره استاد همسرشان را بنام صدا زدند .    ما سال ها که از نزدیک ، منزل ایشان بودیم همیشه با القابی  همانند شوفی ، همسرشان را خطاب می کردند و اسم زوجه را نمی فرمودند ، استاد می خواستند با تکرار ، حساسیت عرب را که نوعی تعصّب بود برکنار رود .

89 – بعلیٍّ

استاد به کسی که اهل طریقت بود درباره نحوه گفتن ذکر امیرالمؤمنین (ع) فرمود : در مثل توسل نادعلی ، به جای یا علی یا علی ، بعلیٍ بعلیٍ گفته شود ، انسان گرم می شود . (یعنی جذبه بیشتری دارد) 

90 – جوان باید کار کند 

 شخصی در تهران به حضرت استاد ، خانه ای تقدیم می دارد و دوست داشت ایشان قبول کند . پسر کوچک ایشان ، که وقت ازدواجش به سر رسیده بود و خانه ای نداشت . به پدرمی گوید : شما بگیرید ! من می روم درون این خانه زندگی می کنم .         استاد می فرمایند : تو جوانی ، برو کار کن ، من این خانه را قبول نمی کنم ، تا صاحب خانه بتواند آن را بفروشد و به چند مستحق بدهد .                           

91 – انگشتر برده شده

  روزی موقع اذان ، استاد (درنجف) برای وضو گرفتن از اطاق بیرون می روند و انگشتر را درون اطاق می گذارند و وقتی برمی گردند ، مشاهده می کنند که انگشتر مفقود شده است . مهمانِ درون اطاق ، خجالت می کشد ، که نکند استاد به او مظنون شود . می فرمایند : نگران نباش از اهل آنها (موکلین اذکار، یا مومنی از جن) آنرا برده اند و بعد بر می گردانند .

92 – زهد و زندگی ساده

صبیّه استاد از زندگانی پدر می گوید : پدرم ما را یاد داد که طمع نداشته باشید ، چرا فلانی خانه دارد و من ندارم ، ماشین دارد و من ندارم . زندگی ما ساده بود نه یخچال داشتیم نه فرش ، روی زیلو می نشستیم . خوراکمان و لباسمان ساده بود و هیچ وقت چند عبا (چادر) نداشتیم .  می فرمود : مهریه تان باید کم باشد . شاید داماد نتواند بدهد . از خواستگار بپرسید که نماز می خواند یا نه ، میانه اش با فامیل اش خوب است ؟ و دروغ نمیگوید ؟ دارد یا ندارد را باید تحمل کنید . ما را به کم عادت می داد . وقتی در خانه داماد و برادر شوهر بودم و صحبت می کردم ، یک دفعه از ته اطاق صدایم کرد و رفتم نزدش ، فرمود : نامحرم در خانه است ، چرا صدایت بلند است ؟  قبول نمی کرد مادرم مبل بگذارد ، تلفن بگیرد . می فرمود : از شوهرت چیزی نخواه که نتواند انجام دهد . می فرمود : دو رقم خوراک درست نکنید ، مگر بخاطر میهمان ، دو شکل غذا درست کنید . یک روز درب یخچال را باز کردند ، به مادرم گفتند : تو می ترسی گرسنه بمانی که یخچال پُر است ؛ پس مردم گرسنه باشند .  می فرمود : اگر همسایه گرسنه است اول به او بده بعد خودت بخور .می فرمود : اگر انسان به دیدار و عیادت مریضی برود ، برای هر قدمی که می رود گناه او را پاک می کنند و 80 خوبی برای او می نویسند .  در نجف زیر زمین داشتیم ، پدرم می رفت زیر زمین و دعا و نماز و قرآن می خواند . در تابستان بعد از آنکه در مسجد بازار بزرگ نماز جماعت می خواندند ، با آنکه هوا گرم بود و عرق می ریخت ، اگر کسی می خواست او را سوار ماشین کند برای تبرک ، قبول نمی کرد و پیاده به منزل می آمد .  پدرم اهل دنیا نبود ، در صحن امیرالمؤمنین (ع) می نشست و مردم می آمدند به زور قبول می کرد که دستش را ببوسند . در رکوع 33 مرتبه سبحان الله و در سجده هم 33 مرتبه سبحان الله می گفتند . صبح ها با اذان ، ما را بیدار می کردند . نمازش را طول می داد و به ما می گفت : این نماز شما ، کمر شما را می شکند . جلوی خدا ایستاده اید ، حق خدا را نمی خواهید بدهید . ده دقیقه نماز را درست بخوان ، با خدا باش ، با خدا سلام می کنی ، با قلب سلیم باش و فکرتان را جای دیگر نبرید .  

 

  93- ارتباط سلوکی حضرت آیةالله حسن‌زاده آملی با مرحوم علامه طباطبائی و اخوی معظمشان (سید محمدحسن) و سپس به نقل برخی از خواص شاگردانشان، با مرحوم آیةالله سید عبدالکریم کشمیری بوده است. (نور مجرد 2/106)

94- مرحوم آیةالله حاج سید عبدالکریم کشمیری رحمةالله علیه سیدی بزرگوار و از فضلاء و مدرسین بنام حوزه نجف اشرف بودند. ایشان از جوانی، با مرحوم حضرت آقای قاضی قدس سره مرتبط بود و بسیار اهل مجاهده و ریاضت و مراوده با خوبان و مردان خدا بودند ولی بیشتر (قبل از ملاقات با آقای حداد) به علوم ظاهری و برخی ختومات و اذکاری اشتغال داشتند و ایشان به مکاشفات و استخارات و امثال آن مشغول بودند.

خودشان نقل کردند که آقای حداد به من فرمودند: پدران و اجداد شما اهل معنی بودند، همه‌اش به درس خواندن و درس دادن و مکاشفات نیست.

می‌فرمودند: این جمله ما را متحوّل کرد.

ایشان محبت و ارادت خاصی نسبت به مرحوم آقای حداد داشتند و مکرر خدمت ایشان می‌رسیدند.

او از خرمن هر یک از بزرگان خوشه‌ای برمی‌چیدند؛ بااین‌حال نسبت به آقای حداد خصوصاً در اواخر، محبتشان بیشتر بود و از ایشان استفاده‌های معنوی بیشتری می‌بردند و موردتوجه و عنایت ایشان نیز بودند.

و حضرت والد (مرحوم آیةالله سید محمدحسین حسینی طهرانی) نیز به همین میزان به ایشان محبت و عنایت داشتند.

95-یک‌بار در کربلای معلّی خدمت آقای حداد بودیم و آیةالله کشمیری نیز برای ملاقات مرحوم حداد آمده بودند؛ پس‌ازاینکه خداحافظی کرده و رفتند، یکی از حضّار گفت: آقا ایشان استخاره‌های بسیار عجیبی می‌کند، استخاره‌های ایشان در نجف مشهور است، پس‌ازاینکه استخاره می‌گیرند جهت آن و آثار مطلوب و غیر مطلوب مسئله را نیز کاملاً بیان می‌کنند.

بعدازآن مجلس، حضرت آقای حداد به بنده (سید محمدصادق حسینی) فرمودند: گوشه‌ای از پرده از جلوی چشم ایشان کنار رفته است.

حقیر حدود بیست سال بعد تعبیر مرحوم حداد را برای والد (آیةالله سید محمدحسین حسینی طهرانی) نقل نمودم، ایشان فرمودند: در آن موقع گوشه‌ای از پرده کنار رفته بوده، چه‌بسا الآن دیگر تمام‌پرده کنار رفته باشد.

96- مرحوم آیةالله کشمیری اهل عبادت و تهجد و بیداری شب و نیز اهل ذکر و ریاضت و سیدی بسیار وارسته وبی هوا بودند و بسیار ذکر می‌گفتند و حرارت محبت خدا در ایشان مشهود بود. تا وقتی در عراق بودند مکرر خدمت آقای حداد می‌رسیدند و از این ملاقات کمال استفاده را می‌بردند و آثار آن در ایشان مشهود بود.

97- زمانی که آیةالله کشمیری عازم ایران بودند مرحوم آقای حداد رضوان‌الله تعالی علیه در ضمن نامه‌ای سفارش ایشان را به حضرت والد نموده بودند که نامه موجود است.

لذا بعد از تشرف ایشان به قم مرحوم والد به دیدنشان رفتند و امر مرحوم حداد را به نحو اتم و اکمل انجام دادند و بین ایشان و والد معظم کماکان رابطه محبت برقرار بود.

ولی چون والد ساکن مشهد و مرحوم کشمیری ساکن قم بودند پس‌ازآن ارتباطشان مستمر نبود و آن مرحوم در قم بیشتر با مرحوم شیخ جعفر آقای مجتهدی رحمةالله علیه حشرونشر داشتند.

98- استخاره‌های مرحوم آیةالله کشمیری بسیار دقیق بود و خودشان می‌فرمودند: اگر آن حال لازم موجود باشد خطا ندارد ولی گاهی آن حال نمی‌آید.

یکی از اقربا یک‌بار برای استخاره در امر طلاق به ایشان مراجعه نموده بود و ایشان استخاره کردند و فرمودند خوب است بعداً کسی خدمت ایشان عرض کرده بود که این استخاره برای طلاق بوده است؛ ایشان خیلی ناراحت شدند و خودشان به آن شخص زنگ زدند و فرمودند: که استخاره صحیح نیست و طلاق ندهید ولی آن شخص نپذیرفت و همسرش را طلاق داد. (نور مجرد 2/ 85-81)

 

99-اواخر سال‌های عمر استاد، ایشان در اتاقی تنها نشسته بود؛ فرمود: ناگهان سیّد باعظمتی جلویم ایستاده ظاهر شد. به او سلام کردم و صورت مبارکش را مشاهده می‌نمودم به خودم گفتم: معاینه است یا مکاشفه! سه بار سرم را به پایین انداختم بعد به خودش نگاه کردم، آنگاه بعد از سه بار یقین کردم معاینه است. کسی از استاد پرسید: آیا این سیّد باعظمت امام زمان علیه‌السلام بوده؟ آیا سؤال و جوابی نشد؟ فرمود: پرسش و پاسخی در میان نشد؛ و انکار وجود حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام را هم ننمود.

 

100-در کتابی نوشته شد که استاد در نجف اشرف قصد نوشتن رساله را داشتند! 

در جواب گوییم: عرفا مخصوصاً آقای قاضی با ریاست و شهرت مخالف بودند؛ و حاشیهٔ استاد بر کتاب جدّش عروة الوثقی، دلیل بر قدرت استنباط و اجتهاد بود. این دلیل بر نوشتن توضیح المسائل نبوده. بعد از آمدن استاد به ایران، ملاقاتی بین امام خمینی (ره) و استاد انجام گرفت که رهبر فقید فرمودند: هر چه در ایران از کرسی درس و امامت و... بخواهی به شما می‌دهم. استاد در جواب گفتند: می‌خواهم نجف بروم و میل به این‌ها ندارم.

 

101-استاد فرمودند: گاهی که مریض می‌شوم آقای قاضی (ره) به دیدنم می‌آید. 

توضیح آنکه: یکی از کسانی که در احضار، یدطولایی داشته، برایش معلوم می‌شود که مرحوم آقای قاضی (ره) از برزخ قدرت دیدن اهل این عالم را دارد و این مقام برای کمتر روحی در برزخ است، بعد فرمود: آقای کشمیری از درجات آقای قاضی کمتر، هم قدرت نظر به زندگان را دارد. استاد می‌فرمودند: آقای قاضی به مقام و مرتبهٔ توحید شهودی رسیده بود.

 

102-آنچه در کتابی نوشته شد که استاد حدود بیست سال آخر عمرش در سکوت بود، صحیح نیست. چه آنکه ایشان حدود سال 1364 شمسی سکته‌ای می‌کنند و به کسالت دچار می‌شود و به فرمایش عمه‌اش حضرت معصومه (س) به سکوت حیات را سپری می‌کرده. وفات ایشان فروردین سال 1378 بوده، پس سکوت ایشان 14 سال به طول انجامید.

 

103-مرحوم بهلول در زمان صدام در قم منزل کسی منبر می‌رفته و بالای منبر مردم را بشارت داد که راه سفر به عتبات به‌زودی باز می‌شود، کسی گفتار بهلول را برای استاد نقل کرد. فرمودند: بله راه عتبات عالیات باز می‌شود. پس از یک سال همان‌طور که فرمودند، راه باز شد.

 

104-استاد فرمودند: وقتی مرحوم آیت‌الله کمپانی (شیخ محمدحسین غروی اصفهانی) وفات کرد، موقع غسل دادنش به غسّال خانه رفتم و بدن او مانند ستونی از نور بود و از آن می‌درخشید. فرمود: او بااینکه در علم سرآمد بود امّا مشغول اوراد و اذکار بود و سورهٔ قدر را بسیار می‌خواند.

 

105- شیخ شهید اندرزگو در زمان شاه به نجف مشرّف می‌شود و سپس خدمت رهبر فقید ایران می‌رود و دربارهٔ قیام با اسلحه علیه شاه را می‌پرسد. ایشان فرمود: نزد آقای کشمیری برو و به دستورالعمل او عمل نما. اندرزگو محضر استاد می‌رسد و پیغام امام راحل را می‌رساند. ایشان می‌فرماید: فردا بیا تا جوابت را بدهم؛ فردا که به محضر ایشان می‌رسد، می‌فرمایند: به قیام مسلحانه احتیاجی نیست، می‌گوید: علّت چیست؟ می‌فرماید: عمرتان کوتاه است و شمارا رژیم شاه می‌کشد. به نقلی دیگر فرمود: شمارا با دهان روزه می‌کشند.

 

 106-همان‌طور که در کتاب روح و ریحان ص 125 فضایل و خواص دعای یستشیر را ذکر کردیم نکته‌ای از استاد در ادامهٔ آن نقل کنیم که فرمود: برای رفع مشکل و قضاء حوائج و برکات دنیوی ده روز هر شبانه و روز دومرتبه، یک‌بار بعد از نماز صبح و یک‌بار بعد از نماز شب (بعد از نماز مغرب) خوانده شود؛ و فرمود: مرحوم آقای قاضی (ره) به این دعا اهتمام داشت و اهمیت می‌دادند. در حدیث پیامبر (ص) به امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود: در مدّت عمرت این دعا را از خودت جدا مکن تا زمان ملاقات خدا و در سختی و راحتی آن را حفظش کن.

 

 107-استاد فرمود: اوراد و ادعیه برای قضاء حوائج اذن استاد لازم نیست ولی شخص مجاز به نَفَس مجیز بهتر (زودتر) به نتیجه می‌رسد؛ و به تعبیر دیگر فرمود: شرایط باید جمع باشد تا اگر قضای آسمانی باشد حاجت داده شود. 

قضای آسمانی بود مهجوری و مشتاقی        چه تدبیری توانم با قضای آسمانی کرد (شهریار)

 

108- استاد فرمودند: استخاره گرفتن در سحر به‌منزلهٔ وحی است. (یعنی نزدیک‌تر به صواب جواب می‌دهد.)

 

 109-در مورد ختم یک‌صد هزار صلوات در مدّت سه ماه برای قضاء حوائج، نظر استاد این بود که داعی نیّت کند که از امروز به مدّت سه ماه این عدد صلوات را می‌فرستم تا خداوند فلان حاجتم را برآورده کند. می‌فرمود: تقدیم هدیه به کسی لازم نیست (یعنی خود صلوات موضوعیت دارد) و از ختوماتی است که (ان‌شاءالله) تخلّف ندارد.

 

110- در اسماء الهی نظر استاد بیشتر به حیّ و قیّوم بوده و آن را جامع می‌دانستند و روزی چهل هزار در یک اربعین برای نورانیّت قلب و رزق و طول عمر و مکاشفات را دربیانی تعریف کردند.

 

 111-بعضی کتاب‌ها اعداد و اوراد و اذکار را مشافهة از استاد نشنیدند و به گمان و سلیقهٔ خود یادداشت کردند که موجب تأسّف است؛ و نسبت دادن به جنابش ناصواب و دور از انتظار است مانند اعدادی که برای ذکر یا حیّ یا قیّوم برحمتک استغیث، ختم ازفة الازفة لیس لها من دون الله کاشفة، اعداد یا حیّ یا قیّوم و ذکر نادعلی و... نوشته اند.

 

 112-دربارهٔ حکایت‌های ملاقات با امام زمان (ع) به‌دفعات پرسیده می‌شد و می‌فرمود: نوع کسانی که امام زمان (ع) را دیدند در خواب و سنه و مکاشفه بوده است لکن به خاطر ظهور و بروز و شفافیت دیدار آن‌ها گمان می‌کردند معاینه بوده، حتّی از طبقهٔ علماء و دربارهٔ نویسنده مشهور کتابی در این زمینه را می‌فرمود او ناقل زودباور و خوش‌گمان بود (نقل به معنی کردیم) و تشخیص بین معاینه و مشاهده به استاد و عارف حاذق و طی طریق کرده هست.

 

 113-استاد فرمودند: کسی که سورهٔ قدر را از شب اوّل ماه رمضان تا شب 23، شبی هزار مرتبه می‌خواند باید جایش ثابت باشد تا آیندهٔ خود را در خواب یا مکاشفه ببیند. کسی از آقای قاضی این دستورالعمل را گرفت و آیندهٔ خود را ندید علّت را از آقای قاضی جویا شد، ایشان فرمودند: شما نباید موقع خواندن سورهٔ قدر راه می‌رفتید. به ظنّ قوی آن شخص مرحوم آیت‌الله سیّد مرتضی فیروزآبادی صاحب کتاب فضائل الخمسه پدر داماد آیت‌الله کشمیری (ره) بودند که اواخر عمر در قم زندگی و رحلت کردند.

 

 114-ختمی برای قضاء حوائج استاد از آقای قاضی نقل کردند: که از شب شنبه بعد از نماز عشاء غسل کند و سپس شب اوّل هزار صلوات تقدیم به پیامبر (ص) کند و صدقه کنار بگذارد. شب دوّم هزار صلوات و صدقه و هدیه به امیرالمؤمنین (ع) و شب سوّم هزار صلوات و صدقه تقدیم به حضرت زهرا (س) کند؛ و هر شبی تقدیم به معصومی کند، شب چهاردهم هزار صلوات و صدقه تقدیم به امام زمان (ع) کند. پس چهارده هزار صلوات و صدقه تقدیم و هدیه به معصومی کند. برای برآورده شدن حاجت؛ و این صلوات سبب محبوب شدن نزد محمد و آل محمد می‌شود.

 

 115-استاد فرمود: مرحوم آقای قاضی یک سال هر شبی 3000 به ذکر یونسیه مداومت داشت.

 

 116-استاد فرمود: ختمی از سورهٔ یاسین، اربعینی به عدد روزی 70 مرتبه را شروع کردم، به خاطر کارها و خستگی خواستم این ختم را رها نمایم که ناگهان نوری همانند شمس وارد منزلم شد و همه‌جا را روشن کرد و به من نزدیک شد و جلوی درب اتاق آن نور ایستاد؛ گفتم: شما کیستی؟ فرمود: من سورهٔ یاسین هستم که به آن مشغولی، می‌خواهی مرا رها کنی؟! پس از مشاهده عظمت و بزرگی این سوره، ختم یاسین را ادامه دادم.

 

 

 117-از قول استاد کسی در کتابش گفته، بعضی از اذکار مستلزم اذیّت اجنّه به ذاکر است. ما دربارهٔ جن در کتاب روح و ریحان ص 97 از استاد مطالبی را نقل کردیم امّا اینکه ذاکر مؤمن، بعضی اذکار سبب اذیّت جن به او شود از استاد نقل نشده و به‌قاعده، سیر جن نزولی و سیر ملک صعودی است و هیچ‌گاه جن به اهل ذکر نزدیک نمی‌شود مگر ذاکری وارد تسخیرات شود.